Trevecca announces student award recipients at end-of-year chapels

Trevecca Nazarene University closed the 2018-2019 academic year by recognizing student achievements. During the final two chapel sessions of the year, held this week, University faculty and staff members announced this year’s student and student organization award winners.

A few new awards were added this year, most notably the Gerald Skinner School of Business and Technology’s Major Field Achievement Award and the Brian Schnelle Perseverance Award.

The Major Field Achievement Award is awarded to the student who earned the highest score on the major field achievement test taken by all upper level Trevecca business students. The Brian Schnelle Perseverance Award honors Schnelle, a 2019 graduate. Schnelle, who is on the autism spectrum, worked diligently for 12 years to complete his bachelor’s degree in sport management.

Gerald Skinner School of Business and Technology

  • Excellence in Graphic Design & Multimedia: Ali Birchfield
  • Overall Excellence in IT: Lidiya Ogorodnik
  • Institute of Internal Auditors’ Outstanding Accounting Graduate: Meredith Koon
  • Financial Executive International Outstanding Student Scholarship Award: Jackson Poole
  • Outstanding Music Business Graduate: Britney Kent
  • Major Field Achievement Award: Luis Ortiz
  • Department of Business Phi Delta Lambda Award: Dakota Dornbrack
  • Department of Information Technology Phi Delta Lambda Award: Kyle Sadler
  • Gerald D. Skinner Business Award: Jackson Poole

Department of Communication Studies

  • Journalism Award: Brooklyn Dance
  • Excellence in Media Arts Award: Zachary Vaughn
  • Performer of the Year: Robin Hall
  • Creative Artistic Achievement Award: Pedro Da Silva
  • Phi Delta Lambda Award: Mariana Da Silva

School of Education

  • Outstanding Student Teacher Awards: Anna Ezell, Hannah Lain, McKenna Portell, Shannon Horton
  • Leadership in Education Award: Makray Odom
  • Promising Future in Education Award: Brooke Eakes and Jay Benard
  • Service in Education Award: Mattie Clemmons
  • Phi Delta Lambda Award: Shannon Horton

Department of English

  • Best Short Scholarly Paper: Christian Mack
  • Best Long Scholarly Paper: Mattie Clemmons
  • English Major Award: Mattie Clemmons
  • Phi Delta Lambda for English department: Torri Frye

Department of Science and Mathematics

  • Nursing Award: Sonia Castro Tucker, Chloe Sliman
  • Biology Award: Abigail Urbina
  • Outstanding Senior Chemistry Major Award: Kimberly Jayne
  • Mathematics Award: Dylan Green
  • Physics Award: Charis Cochran
  • Phi Delta Lambda for Science and Mathematics: Dylan Green, Kimberly Jayne

Waggoner Library

  • Outstanding Library Student Assistant Award: Sebastian Flores Hiza
  • Association of Christian Librarians Undergraduate Research Award: Dylan Green

Center for Student Development

  • Tutor of the Year Award: Jackson Poole

Department of Social and Behavioral Science

  • History Award: Cheyenne Caruthers
  • Social Work Awards: Mikayla Knox, Taylor Todd
  • Psychology Award: Sandra Habib
  • Phi Delta Lambda Award: Sandra Habib, Mikayla Knox

School of Music and Worship Arts

  • Musician of the Year: Michael Bollinger
  • Phi Delta Lambda Award, Music: Michael Bollinger
  • Phi Delta Lambda Award, Worship Arts: Megan Branham

Millard Reed School of Theology and Christian Ministry

  • Theological Studies Award: Cory Miller
  • Intercultural Studies Award: Catie Hughes
  • Servant Award: Hannah Somboon
  • Religion/Intercultural Studies Phi Delta Lambda Award: Cory Miller
  • William M. Greathouse Nazarene Theological Seminary Scholarship: Cory Miller, Samuel Foster
  • Social Justice Outstanding Senior Award: Brenda Ayala Guzman
  • Social Justice Phi Delta Lambda Award: Lindsey Seller

Department of Exercise and Sport Science

  • Excellence in Exercise Science Award: Fabiola Murillo
  • Excellence in Sport Management Award: Jonathan Hyde
  • Brian Schnelle Perseverance Award: Brian Schnelle
  • Phi Delta Lamba Award: Brittin Boyer

Athletics

  • Christian Athlete Awards: Sydney Burdge, Austin Woods

Student Research Symposium Awards

  • Chrisopher Bradam, “The World’s First Fully Artificial Pop Star,” Academic Sponsor: Matthew Murdock
  • Gabi Leon, Lydia Soper, Gema Valladeres and Lindsey Seller, “Fair Trade: The Choice is Yours,” Academic Sponsor: Jamie Casler
  • Grace Perry, “What happened to Robin Williams: Creativity, Psychopathology, and Resilience,” Academic Sponsor: Randy Carden
  • Torri Frye, “If Adventures Will Not Befall a Young Lady in Her Own Village, She Must Seek Them Abroad: A Traveler’s Collection,” Academic Sponsor: Graham Hillard
  • Hernan Crescencio, “Religious Self-disclosure in Social Media,” Academic Sponsor: Lena Welch
  • Bill Clark, “Punk Rock as an Act of Political Resistance,” Academic Sponsor: Erica Hayden
  • Clara R. McMillan,” Two-week administration of engineered E. Coli establishes persistent resistance to diet-induced obesity,” Academic Sponsor: Ewa Kowal
  • Ryan Gunter, “Solubilization of Phosphates in Soil by Use of ozone-Treated Biochars,” Academic Sponsor: Ewa Kowal
  • Dylan Green, “Proper Diameter of Grids and Other Graph Families,” Academic Sponsor: Sam Stueckle

Organizational Awards

  • Student Alumni Award: Brady Ray
  • Darda Dedication: Dr. Steve Pusey
  • A.W. “Toby” Williams Award: Pablo Zuniga
  • Peer Mentor of the Year Award: Mikayla Knox
  • Reconciliation Award: Tynaisia Rush
  • RHA Officer of the Year Award: Jakeim Ivory
  • RA of the Year Award: Anna Turpin

All School Awards

  • Dependability: Erica Wigart, Josh Connerty
  • School Spirit: Carlie Ray, Nolan Magee
  • Kyle Funke Student Activities Award: Lindsey Seller, Wesley Cheatwood
  • Religious Activities: Gabby Smith, Jake Beard
  • Scholarship: Katherine Large, Dylan Green
  • Leadership: Shelby Morrison, Ivan Palomares
  • Club of the Year: Fishing Club
  • Class of the Year: Freshman

Media contact: Mandy Crow, mmcrow@trevecca.edu, 615-248-1695